Katarakta je progresivna bolest oka i manifestuje se manjom, ili većom zamućenošću očnog sočiva koja dovodi do postepenog gubitka vida životinje. Zamućenje koje se javlja je posledica raspada proteina u očnom sočivu.
Očno sočivo koje je zamućeno dovodi do nejasnog vida, u najgorem slučaju i do potpunog slepila.
Kada recimo zamućenje bude do 30% veoma je teško uočljivo, a kad zamućenje postane veće i razvije se katarakta vidljiva golim okom već nastaju problemi oko orijentacije ljubimca, pada i povređuje se, postaje nestabilan i povlači se u sebe eventualno ispolji suprotan efekat pa postane agresivan.
Treba razlikovati kataraktu od staračkog zadebljanja sočiva kod starijih ljubimaca, koje nastaje zbog smanjenja elastičnosti, gubitka proteina i vode što uslovljava sivo-plavi odsjaj u oku. Naravno ne treba isključiti mogućnost istovremenog razvoja katarakte i staračkog zadebljanja sočiva
Najvažnije je da se obratite veterinaru čim primetite neke promene u vidu zamućenja ili promene boje sočiva kod vašeg ljubimca.
Postoje i doprinoseći faktori u razvoju katarakte, neki od njih su:
-Dijabetes
-Starost
-Izlaganje zračenju i toksičnim supstancama
-Autoimune bolesti
-Glaukom oka
-Povreda rožnjače
-Kod nekih rasa je mnogo zastupljenija katarakta (šnaucer, kovrdžavi bišon, pudla...)
Posebna vrsta katarakte je nutriciona katarakta. Ovo je jedina katarakta koja se smanjuje usled rasta i razvoja šteneta uz pravilnu ishranu, jer je i sam razlog njenog nastanka ishrana šteneta veštačkom zamenom za mleko.
Najveća povezanost katarakte je sa dijabetesom, jer čak 70% ljubimaca koji imaju šećernu bolest u nekom periodu razviju i kataraktu.
Sam pregled oka obično se radi ukapavanjem dijagnostičkih kapi u oko te je daljim pregledom moguće utvrditi prisustvo i jačinu zamućenja očnog sočiva u ranoj fazi bolesti. Kada se bolest utvrdi i ukoliko se utvrdi i tačan uzrok potrebno je pravovremeno lečenje da bi bolest bila pod kontrolom i što sporije tekao njen napredak. Akcenat se stavlja na što boljem i dužem očuvanju vida ljubimca, jer u najvećem broju slučajeva nije moguće izlečiti kataraktu kada se jednom oformi - osim ako je u pitanju nutriciona katarakta.
Lečenje katarakte zavisi i od pridruženih bolesti, odnosno primarnih uzroka koji su doveli do katarakte. To su svakako dijabetes, glaukom oka, infekcija, kao i ishrana pa je prvenstveno važno držati pod kontrolom ova stanja. Određeni medikamenti kao što su specijalne formulacije kapi za oči koje vlasnici redovno ukapavaju svojim ljubimcima mogu zaustaviti proces i očuvati vid dug vremenski period. U terapiju mogu biti uključeni i antibiotici, lekovi protiv bolova i upale, kao i lekovi za snižavanje očnog pritiska - takođe u obliku kapi.
Zdravlju oka, kao i smanjenju procesa zamućenja očnog sočiva doprinose i različiti suplementi (vitamini C i E, koenzim Q10, Omega 3 i 6 masne kiseline, ulje semenki grožđa).
Hirurško lečenje podrazumeva uklanjanje samo potpuno zamućenog očnog sočiva i njegovu eventualnu zamenu veštačkim sočivom. Druge tehnike podrazumevaju tretmane laserom, ili zamenu zamućenog očnog sočiva slanim rastvorom. Ove intervencije mogu biti prilično uspešne, ali su izuzetno skupe i rade se u specijalističkim veterinarskim ambulantama u razvijenim evropskim zemljama. Takođe treba napomenuti da postoje brojni post-operativni rizici ko što su bol, zamućenje vida, nova povreda oka, infekcije, duga i neizvesna post-operativna terapija i stalna nega.
Posledice nelečene katarakte kod ljubimaca, osim brzog i potpunog gubitka vida mogu biti i upala okolnog tkiva oka, iskliznuće sočiva oka iz svog ležišta, povišen očni pritisak i glaukom.
Preventiva je najbolja metoda za izbegavanje problema sa vidom usled pojave katarakte. Ukoliko je Vaš ljubimac u rizičnoj grupi, ili ima genetske predispozicije za ovu bolest potrebno je vršiti redovne sistematske preglede kod veterinara i pratiti njegovo stanje.
תגובות