top of page
Writer's pictureVetamb Petrović

Srčani crv

Srčani crv je parazit, najčešće pasa, sve češće i mačaka, kao i vukova, kojota i lisica, feretki i još nekih životinjskih vrsta. Bolest se razvija kada ljubimca ubode zaraženi komarac i prenese mu larveni oblik parazita koji se zove Dirofilaria immitis. Larvice ovog parazita jedno vreme borave u potkožnom vezivnom tkivu, kasnije sazrevaju i ulaze u krvne sudove, te dolaze i do velikih krvnih sudova pluća i srca, i tu se razvijaju kao odrasli paraziti.


U plućnim krvnim sudovima primarno, a kasnije i u srčanim krvnim sudovima, kao i u desnoj pretkomori i komori srca dolazi do stvaranja odraslih crva, jednog, ili više njih - koji svojim prisustvom dovode do patoloških promena i posledično do oštećenja srca, kao i pratećih poremećaja zdravstvenog stanja ljubimca koje može biti nepovratno narušeno. Mogućnost parazitiranja postoji i u samom tkivu pluća, bronhijama, kao i torakalnoj duplji i ono se manifestuje najčešće tegobama disanja i čestim suvim kašljem.

Ljubimci koji žive napolju u velikom su riziku, ali čak i ljubimci koji žive u stanovima nisu

potpuno bezbedni. Smatra se da u našim predelima bolest prenose tzv. tigrasti komarci, ali je dokazano da D. immitis larvice može preneti bilo koja vrsta komaraca.

Odrasle ženke srčanog crva žive u zaraženom psu, ili nekom drugom domaćinu i izbacuju u krvotok svoje mlade, koji se zovu microfilarije. Komarci se zaraze mikrofilarijama dok se hrane krvlju drugih zaraženih životinja.


Tokom narednih dana, microfilarija u komarcu sazreva u infektivni oblik. Kada komarac ujede psa, mačku, ili neku drugu osetljivu životinju - larva preko usta komarca izlazi na površinu kože životinje i kroz svežu ranu od uboda komarca aktivno ulazi u novog domaćina.

Unutar novog domaćina, tokom narednih šest meseci (i duže) infektivna larva sazreva u odraslog parazita. Odrasli srčani crv živi pet do sedam godina, a zbog njihove dugovečnosti, svaka sezona komaraca dovodi do veće frekvencije oboljenja kod naših ljubimaca.


Nalaz:

Nalaz srčanog crva kod psa podrazumeva nalaz mikrofilarija srčanog crva u cirkulaciji psa i/ili nalaz odraslih parazita u srcu i plućnim krvnim sudovima.

Postoji više vrsta testova koji otkrivaju prisustvo parazita kod ljubimca i na osnovu nalaza i stanja psa se oboleli ljubimci kategorišu u 4 kategorije na osnovu kojih se bira adekvatan način lečenja:

- U 1. grupu spadaju psi sa nalazom microfilaria ali još uvek bez prisustva odraslog parazita u srcu - ovo je ujedno najbolji scenario za lečenje.

- 2. grupu čine psi sa nalazom mikrofilarija i nalazom odraslog parazita u srcu, ali potpuno zdravi i bez kliničkih simptoma.

- 3. i 4. grupa su psi sa poremećenim zdravstvenim stanjem kod kojih je došlo do dekompenzacije srca.

Zbog toga se kod pasa preporučuje godišnje testiranje da bi se problem eventualno otkrio na vreme dok još nije došlo do ozbiljnijeg poremećaja zdravstvenog stanja psa i radi pravovremenog lečenja. Testovi za testiranje su uglavnom testovi na još 3 ozbiljne bolesti-elisa testovi na Lyme, Erlichiu i A.phagocitophylum. Testiranje je preporučeno pre sezone insekata tj otprilike u rano proleće.


Simptomi

Simptomi bolesti kod pasa su raznoliki, ali su najčešće vezani za probleme srčanog rada koji nastaju u kasnijim fazama bolesti. Dolazi do toga da pas zbog prisustva parazita postaje ozbiljan srčani bolesnik. Javljaju se simptomi zamora, kašalj, otežano disanje, nakupljanje vode u stomaku (ascit).

Srčani crv živi i parazitira u plućnim i srčanim krvnim sudovima psa i u početno vreme ne dovodi do vidnih problema kod psa, ali sa povećanjem njihovog broja i patološkog delovanja dovodi do oštećenja endotela tj. intime krvnih sudova, zapaljenja, tromboze, kao i do srčanih mana do kojih dolazi usled tamponade - prisustva velikog broja parazita koji zauzimaju srčane šupljine i onemogućava fiziološki protok krvi i rad srca.

Srčani crv takođe može izazvati zdravstvene probleme na drugim organima sem srca: u plućima, bubrezima i jetri.

Lečenje:

Jedini registrovani i odobren preparat za lečenje bolesti srčanog crva je melarsomine dihydrochloride (Immiticide ®), preparat koji nije dostupan na našem tržištu lekova i veoma je skup.

Preventiva

Suština preventive je da se larvice koje komarac ubacuje u potkožje psa ubiju adekvatnim dozama antiparazitika pre nego što se dalje razviju i naprave ozbiljniji oblik oboljenja.

Preparati na bazi abamektina - Heartgard, Ivehart zatim i Milbemycin, kao i Moxydectin se koriste u svetu za uspešnu prevenciju. Bitno je da se ti preparati daju svaki mesec u godini, uključujući i zimske mesece tj 12 puta godišnje. Postoje i spot-on preparati koji sem što štite od buva i krpelja takođe deluju pr. razvojnih oblika D.immitis.

Smatra se da ovi preparati ako se adekvatno koriste štite u 95-99% naše ljubimce

67 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page