top of page
Writer's pictureVetamb Petrović

Zapaljenje analnih žlezda kod pasa


Analne žlezde su parne i nalaze se sa obe strane rektuma kod pasa, svaka od njih ima izlazni kanal na površinu koji se otvara na mestu gde sluznica anusa prelazi u kožu. Analne žlezde se prazne naprezanjem prilikom izbacivanja stolice kada se radi o zdravim životinjama. Međutim, kada je stolica kod pasa duže vreme mekše konzistencije, analne žlezde se ne prazne dovoljno što dovodi do nakupljanja sadržaja u njima i za posledicu ima nastajanje infekcije.


Zbog velikog broja lojnih i apokrinih žlezda sadržaj koji se izlučuje je smeđ i vrlo neprijatnog mirisa. Ukoliko se iz nekog razloga analne žlezde ne iscede kako treba pas nervozno liže područije oko anusa i uočava se karakteristično ponašanje, odnosno "sankanje".



Intenzivnim lizanjem i grickanjem te regije javlja se dermatitis (crvenilo kože, svrab) i vrlo često se javljaju i ranice sa krastama na tom područiju. Uglavnom se ovaj problem dešava kod pasa manjih rasa, mada naravno može se javiti i kod većih pasa.

Kada nastane upala analnih žlezda prvenstveno je najbitnije da se manuelno odnosno ručno iscede, ali od strane stručnog lica ili pod njegovim nadzorom dok sami vlasnici ne savladaju ovaj postupak jer u suprotnom ceđenje ovih žlezdi može biti izuzetno neprijatno i bolno. Obavezno je korišćenje rukavica za jednokratnu upotrebu, i pre ceđenja žlezdi treba oprati analnu regiju. Nakon ceđenja regiju tretirati blagim dezinfekcionim sredstvom i uključiti terapiju po preporuci veterinara.

Vrlo često vlasnici sami bez nadzora veterinara sami pokušaju da iscede žlezde a to nije preporučljivo jer na taj način mogu da povrede životinju, i tako uslove infekciju zbog grubog istiskivanja sadržaja.

Ukoliko se radi o čestim upalama analnih žlezda, psu treba davati suvlju hranu koja sadrži veće količine vlaknastih materija, koja će usloviti čvršću i obilniju stolicu. Na taj način se vrši veći pritisak na analne žlezde koje će se lakše kontinuirano prazniti.


Hiruško odstranjivanje analnih žlezda se preporučuje samo u slučajevima kada se upala vrlo često ponavlja, ili kada često fistulira (pravi kontakt kroz tunele sa drugim organima sa kojima ne bi trebalo da bude povezana, što je opasno stanje, zbog velike mogućnosti komplikacija, prvenstveno sepse). Hirurško odstranivanje žlezde je vrlo radikalno i ukoliko je to moguće treba ga izbeć


Konzervativnim lečenjem antiboticima, lokalno antibiotskim mastima, dezinfekcijom, pravilnom higijenom i manuelnim istiskivanjem mogu se postići puno bolji rezultati.

1,313 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page